Měkké a teplé podlahy do bytu, či rodinného domu
Tento typ podlah se v našich klimatických podmínkách většinou doporučuje do místností, kde není kladen zvýšený důraz na hygienu, jako jsou např. toalety, koupelny, úložné prostory, komory apod. Naopak měkké a teplé podlahy se prosazují v obytných místnostech, ale i ve veřejných prostorách, kde trávíme většinu času a kde je kladen důraz na komfort a pohodu. Tyto podlahy jsou nejčastěji ze dřeva, případně upravené dřevní hmoty, v horším případě z náhražky dřeva.
Dřevo vždy představovalo léty ověřený komfortní materiál a je jakousi klasikou bytových podlah.
Existuje nepřeberné množství bytových podlah s dřevěným povrchem s různým povrchovým zpracováním, odolností, složením a stavbou.
Každá opravdu dřevěná podlaha je citlivá na vlhkost prostředí a nesnáší náhlé změny teplot.
Pokud je dřevěná podlaha položena správně, pravidelně udržována a chráněna před vysokou vlhkostí, její životnost
je téměř neomezená. V udržovaných historických budovách jsou k nalezení dřevěné podlahy staré 200 i více let a přesto jsou stále krásné a plně funkční.
Proto není náhodou, že běžná záruka na dřevěné podlahy je i 30 let.
Parketové podlahy dokreslují interiéry galerie barokního paláce Zwinger v Drážďanech
Dřevěná podlaha i přes svoji nespornou odolnost musí vydržet dynamické i statické zatížení, které představuje hmotnost osob a nábytku, včetně hmotnosti samotné podlahové konstrukce.
Proto při výběru tohoto typu podlah je dobré brát v úvahu nejen estetické hledisko, ale také hledisko pevnostní.
Dřevěné parkety
Představuji asi nejtradičnější provedení dřevěné podlahy s výraznou kresbou dřeva.
Pro jejich výrobu se používají tvrdá dřeva jako je dub, nebo buk, avšak v současném globalizovaném světě lze najít parkety zhotovené i z jiných tvrdých dřevin jako je např. javor, jasan, teak, ovangol, případně stále používanější bambus (parkety z měkkého dřeva jsou u nás spíše vzácnost).
Kvalitní parketová podlaha se skládá z pevných dřevěných segmentů vyrobených z dokonale vyschlého masivu a za pomoci lepidel a tmelů položena na dokonale rovnou podkladovou vrstvu (beton, anhydrid aj.). V současnosti lze nalézt i vrstvené parketové podlahy zhotovené z více vrstev masivu, případně lamelové opatřené povrchem z ušlechtilé dýhy. Po položení se výška parket i s tmelem pohybuje v rozpětí 15-28 cm. Pokud nastavujete již existující podlahu je dobré si tento výškový parametr před samotnou pokládkou ověřit u výrobce. Předejdete tak možným potížím s nastavením přechodu, udržením rovnosti, pružnosti a pevnosti podlahy.
Povrchové úpravy parket
Tradiční povrchovou olejovou úpravu dnes nahrazuje lakování. Dřevěné parkety lze i namořit, avšak pro zachování přirozené krásy rýhování dřeva, je lépe ponechat dřevo v původním přírodním stavu. S udržením přírodní krásy dřeva souvisí i volba ochranného laku, tzn. zvolit lak, který nevytváří přílišný lesk a zachovává původní estetické vlastnosti dřeva.
Moření parket může mít význam při rozšiřování existujících podlah. Pokud se rozhodnete použít mořidlo, použijte jej opatrně a citlivě, jen pro udržení celistvého barevného dojmu z použitých podlah v interiéru.
Dřevěné mozaikové, kazetové podlahy
Představují nejčastěji čtverce složené z malých dřevěných lamelek o rozměru 120 x 120 cm, případně 160 x 160 cm. Výška kazetové podlahy je ca 8 mm včetně tmelu. Kazetové podlahy jsou často skládány do nejrůznějších vzorů, ozdobné čtverce někdy mohou být zhotoveny s pomocí intarzie. Provedení montáže a údržba kazetových podlah je obdobná s běžnými parketami.
Palubkové dřevěné podlahy
Tento typ podlah představuje oproti parketám lacinější řešení dřevěné podlahy, nicméně pro svůj teplý a přírodní vzhled jsou oblíbené již po několik století. Palubkové podlahy se používají do méně reprezentativních interiérů. K jejich výrobě se používají i méně ušlechtilá dřeva jako jsou borovice, smrk, modřín aj. Pokud k jejich výrobě je použito tvrdé dřevo, které není tak náchylné k poškození, palubková podlaha může sloužit celá staletí.
Krásná nepřerušovaná palubková podlaha dovede navodit v interiéru jedinečný pocit otevřeného prostoru.
Luxusní provedení palubkové podlahy
Dřevěné a nedřevěné plovoucí podlahy
Další, oproti parketám cenově příznivější variantou je plovoucí podlaha. Tento typ podlah nemá tak dlouhou životnost jako parkety (obsahují výrazně méně dřeva), avšak pro běžné moderní bydlení jsou naprosto dostačující, a jsou pro svoji designovou pestrost velmi oblíbené mezi návrháři interiérů. Tyto podlahy se dodávají ve dvou variantách – Jako dřevěné s povrchem z dýhy, nebo laminátové s povrchem z laminátové fólie. Plovoucí podlahy se pokládají na fólie schopné ztlumit hluk, po kterých vrstva z jednotlivých dílů klouže. Dílky jsou k sobě fixovány lepidlem, nebo mechanicky – péro-drážka na zámek. Podlaha se zakončuje 10-15 mm dilatační mezerou od zdi, která je zakryta lištou (lišta nesmí být fixována k podlaze, ale ke zdi).
Lacinější variantou tohoto typu podlah jsou laminátové plovoucí podlahy. Laminátové provedení se uplatní v místech většího mechanického namáhání, v místech většího otěru, případně i tam, kde jsou nižší nároky na údržbu.
Dřevo je skutečně krásný přírodní dekorativní materiál. Škoda jen, že jeho světová spotřeba převyšuje rychlost, s jakou se naše planeta dokáže obnovovat. Použitím kvalitních náhrad se nesnižujeme k ničemu podřadnému, ale vlastně chráníme přírodní zdroje (zejména pokud se jedná např. o vzácné tropické dřeviny). Chovat se ekologicky, znamená nemyslet jen na sebe, ale i na budoucí generace 🙂